Ja, jeg vet at dette er mitt første innlegg som medlem. Og ja, jeg vet det kan være dumt å åpne med et innlegg i denne delen av forumet. Men jeg har i snart et år fulgt med på dette forumet, og ønsker bare å lufte mine tanker om steroide debatten. Grunnen til dette er at dette er en plass man kan diskutere temaet uten å bli stemplet som steroide tilhenger bare fordi man interesserer seg for debatten rundt det. Det virker i alle fall ikke ut som alle leserne gjør det.
Syns det er bra at treningsforum har et eget tema der man diskutere dette. Ser at forespørsler på Iform blir avfeid og diskutert fordi det blir sett på som veldig galt.
Litt om min bakgrunn. Har de siste 3 årene kun trent styrke. Før dette har jeg aktiv drevet med fotball, 10 år med blant annet idrettslinjen innen fotball. Begynte med styrke fordi å kunne styre treningstidene mine selv og tidsmangel pga skolegang. Flyttet til en ny by for 3 år siden for å begynne på høyskoleutdanning.
Vil begynne med å si at i løpet av de 3 siste årene jeg har trent styrke har det nesten utviklet seg til en lidenskap. Jeg elsker å trene og i løpet av årene vil jeg tro at treningsmetoder og ikke minst kosthold blitt mye bedre. Jeg prøver i dag og være mye mer bevist på hva jeg putter i meg.
Men det er ikke til skyve under en stol at jeg fort oppdaget at styrketrening og fokus på kropp medfører at man fort blir introdusert for "begrepene" steroider og veksthormon, i alle fall i mitt tilfellet. Det gikk ikke mange månedene før jeg ble spurt om jeg kunne være interesert i noe i tillegg til proteinpulveret. Som tidligere elev ved idrettslinje og junior fotballspiller var lærdommen herfra ganske klar. Steroider var farlig og de som brukte lurte seg selv og fikk falske resultater. Effekten varte bare så lenge man var på kur og dette var en kortvarig løsning som til syvende og sist ikke resulterte i noe bedre resultat. For ikke å nevne at bivirkningene kunne være veldig alvorlige og dødelige. Så jeg takket nei, og tenkte med meg selv for en idiot.
Etterhvert som jeg trente fant jeg ut at noen av fordommene mine var feil. Personene som brukte steroider var ikke skumle, kriminelle typer som grisebanka deg hvis du ordla deg feil. De personene jeg kjenner som bruker/har brukt er mennesker som jeg tolker som snille og generelt reflekterte personer. (Jada, vet at noen syns de er idioter hvis de bruker. Men det er ikke det dette utsagnet/avsnittet handler om.)
Det var også umulig å legge merke til at disse også har god fremgang i forhold til meg, både i styrke og fysisk utseende. Skal vel også sies at jeg antageligvis ikke har det beste genetiske anlegget for å bygge muskler og kropp

.
Hvis noen av fordommene var feil, var også det jeg trodde/hadde blitt fortalt om det medisinske også feil? Det var jo ingen av de som ble rasende/psykotiske eller så ut som de hadde noen form for helseproblemer.
Jeg begynte å undersøke litt mer om temaet. Jeg begynte der jeg tror de fleste begynner, forum og internett. Det viste seg å være MASSE informasjon om temaet, men etter min mening (kildekritikk) virket det ut som at det var lite konkret /konkluderende om temaet. Jeg har etterhvert lest noen medisinske dokumenter og sett en del dokumentarer om temaet. Og jeg synes disse gir uttrykk om et delt syn og usikkerhet hos ekspertene om hvor skadelig bruken av steroider på friske mennesker er. Den siste rapporten jeg leste ble linket av "Janne", og denne ble utarbeidet i forbindelse med vurderingen om AAS skulle forbys. Da ble lagt vekt på AAS i forhold til voldelighet.
http://www.kunnskapssenteret.no/Publikasjoner/1170.cmsDenne er vel fra 2004 og kan være noe utdatert.
Jeg har som sikkert mange andre her på forumet sett "Bigger, Stronger faster" dokumentaren. Vil bare nevne at jeg syns denne dokumentaren er bra for å reflektere over steroide bruken i samfunnet og den etiske og moralske debatten rundt det. Men jeg syns den medisinske framvisningen er veldig dårlig. Da jeg sitter igjen med et inntrykk av at steroider er like ufarlig som c-vitaminer, satt litt på spissen. Det er flere detaljer jeg kunne ha utdypet, men jeg koker det ned til at jeg får et inntrykk av at de som har lagt ned forbud mot AAS og støtter dette (politikere og enkelte eksperter) er idioter og ikke vet hva de snakker om. Politikere vet jo aldri hva de uttaler seg om

og jeg har sett andre dokumentarer der eksperter mener at AAS er helseskadelig og de blir ikke framstilt som idioter. BBC's "Superhumans" for å nevne et eksempel.
Litt oppsummering:
Jeg må ærlig innrømmet at jeg har vurdert å bruke steroider i treningen, men har ikke tatt det skrittet. Jeg tror mange andre som trener seriøst og liker å trene også har vurdert det. Og det er for meg ikke den store forundringen.
Det er jo den raske veien til en sterk og fysisk attraktiv kropp og kanskje for noen den eneste til en styrke eller kropp man er fornøyde med. Hvis man vurderer det og tenker på skadevirkningen og det etiske/moralske, hvem skal man tro på og hvem kan man spørre?
Slike jeg ser det er mange problemstillinger rundt denne debatten og det er mange løse tråder. Debatten handler for meg ikke bare om steroider, men også samfunnets oppfatning av perfeksjon.
Hvis du leser dette og sitter å vurderer å bruke steroider vil jeg gjerne komme med en personlig mening.
Steroider er resept belagte medisiner, i min barndom(begynner å bli noen år siden) har jeg fått det inntrykket at reseptbelakte medisiner er reseptbelakte med god grunn. De skal behandles med respekt. (Ikke vanskeligere enn det

)
Prøv å reflekter over hva slags konsekvense det kan få. Ikke bare medisinske, men også hvordan du blir sett på av personer som er viktige for deg. Hvis du da bestemmer deg for å bruker det, bruk tid på å bruke det rett. Ikke hopp på den første kuren du er tilbudt og bruk kildekritikk (personer og litteratur).
Sånn da fikk jeg lufta noe i hvert fall. Beklager eventuelle skrivefeil
