
Teknikkk i benpress
Trening11.09.2012Martin Norum0
Det er ofte lettere å presse ut et maksimalt antall repetisjoner i benpress sammenlignet med en knebøy fordi knebøy krever en langt større grad av stabilitet og all-over styrke. Det er likevel ikke alt som taler i favør av benpressen. Tenker du noe særlig på hvordan du gjør øvelsen eller er det slik at "det er bare å sette seg ned å presse i vei"?
Teknikken her har som i alle andre øvelser mye å si hvor hva du får ut av øvelsen.
Det er utvilsomt mange som får ryggsmerter av å gjøre benpress. Kan du tenke deg hvorfor? Det er ikke fordi ryggen presses hardt mot underlaget, men et resultat av en repetiv posterior tilt(bakovertipping) av bekkenet. I knebøy kan du normalt sett relativt enkelt se når korsryggen mister sin naturlige posisjon og bekkenet tilter. I benpress er det veldig vanskelig å observere. Litt tilt av bekkenet er helt uproblematisk, men det er når denne tippingen blir så stor at den drar med korsryggen inn i fleksjon(krumming) og skaper et stort press på diskene som er mellom ryggvirvlene i korsryggen at problemene oppstår.
Bevegelighet i hoftepartiet er essensielt for effektiv og trygg benpress
Hvor stor bakovertippingen av bekkenet blir under utførelsen er styrt ev bevegeligheten i hoftepartiet, nærmere bestemt i setemusklene, hamstrings og muskelen adduktor magnus.
En måte å finne ut ditt trygge bevegelsesutslag i hoften under denne øvelsen er å plassere hånden din under nedre del av korsryggen på toppen av bevegelsen når bena er strake. Mens du senker bena ned og hoften bøyes kjenner du etter når korsryggen begynner å flate ut i hånden. En grei regel er å godta 10 grader mer hoftefleksjon når du kommer til dette punktet. Du vil fortsatt være i en posisjon der korsryggen går fra å være svai til å være helt rett. Går du forbi disse 10 gradene vil korsryggen løpe en stor risiko.
Det er en rekke eksempler på folk som trener benpress som får vondt i ryggen som direkte følge av for stort bevegelsesutslag.
Å trene med stort bevegelsesutslag viser seg likevel å være viktig for økt styrke på sikt. Derfor bør du som sliter med bevegeligheten gjøre en jobb for å forbedre bevegelsesutslaget i denne øvelsen.
Under ser du noen stretching-øvelser som effektiv kan forbedre den trygge dybden i benpress
Referanse:
(1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22027847
Her løfter han 272 kg i benkpress hele 8 ganger
Trening16.05.201991
Effektiv beintrening
Trening30.07.202069